OGŁOSZENIA PARAFIALNE – NIEDZIELA PALMOWA – ROK B – 24.03. 2024

OGŁOSZENIA PARAFIALNE - NIEDZIELA PALMOWA - ROK B – 24.03. 2024

1.         W najbliższych tygodniach w liturgii Kościoła będziemy przeżywać: Dzisiaj (24.03) Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Rozpoczynamy Wielki Tydzień w Liturgii Kościoła, której sercem jest Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek (dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa), Wielki Piątek (dzień męki i śmierci Pana Jezusa) i Wielka Sobota (Wigilia Paschalna).

2.         W Niedzielę Palmową, 24 marca, przed Mszami św., dzieci z Polskiej Sobotniej Szkoły w Hitchin, jak co roku, będą sprzedawać własnoręcznie wykonane palemki. Cały dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na potrzeby Polskiej Szkoły Sobotniej w Hitchin.

3.         Drogi Krzyżowe w Wielkim Poście: Stevenage - piątki, o godz. 18.30 a po nabożeństwie Msza św. oraz Letchworth - wtorki o godz.  18.30 a po nabożeństwie Msza św. Gorzkie Żale śpiewamy w soboty i niedziele Wielkiego Postu przed każdą Mszą św.

4.         W każdą niedzielę Wielkiego Postu i w każdym ośrodku będzie można złożyć ofiarę jako jałmużnę Wielkopostną, która będzie przeznaczona na pomoc osobom w potrzebie.

5.         W Wielki Piątek, w Letchworth w czasie adoracji Krzyża składane ofiary przeznaczone są na Fundusz Ziemi Świętej. W Wielką Sobotę zaś na Liturgię przynosimy świece.

6.         Bardzo serdecznie dziękuję za Waszą obecność podczas rekolekcji Wielkopostnych, za wspólną modlitwę, skorzystanie z sakramentu pojednania oraz złożone ofiary jako podziękowanie za trud głoszenia rekolekcji dla O. Zacheusza i jego zakonu. Bóg zapłać.

7.         Wielki Piątek to dzień postu, dawniej zwanego postem ścisłym: - ograniczenie się w ciągu dnia wyłącznie do jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych. Przestrzegać tego powinni wszyscy katolicy od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia. Wszyscy powyżej 14. roku życia mają w te dni powstrzymać się od spożycia mięsa. Przepis ten obowiązuje każdego katolika do końca życia.

8.         W każdy piątek (05.04 - Pierwszy Piątek Miesiąca) w Stevenage wystawienie Najświętszego Sakramentu, możliwość osobistej modlitwy i adoracji Jezusa w Najświętszym Sakramencie oraz okazja do spowiedzi od godz. 17.45. Msza św. - 18.30. Zapraszamy. W soboty  okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu oraz spowiedzi św. w Stevenage od 16.30.

9.         PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA KWIETNIA (06.04): NABOŻEŃSTWO WYNAGRADZAJĄCE NIEPOKALANEMU SERCU MARYI: 15.45 - rozważanie, 16.00 - wspólny różaniec (jedna część), 16.30 - adoracja, 17.00 - Msza św.

TRIDUUM PASCHALNE

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 06 kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego. Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną. Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy - przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela, nazywana obecnie także Niedzielą Miłosierdzia Bożego. 

Comments are closed.