OGŁOSZENIA PARAFIALNE – NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ – ROK C – 10.04.2022

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – NIEDZIELA PALMOWA CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ - ROK C – 10.04.2022

1.   W najbliższych tygodniach w liturgii Kościoła będziemy przeżywać: Dzisiaj (10.04) Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej. Rozpoczynamy Wielki Tydzień w Liturgii Kościoła, której sercem jest Triduum Paschalne, czyli Wielki Czwartek (dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa), Wielki Piątek (dzień męki i śmierci Pana Jezusa) i Wielka Sobota (Wigilia Paschalna).

2.   Drogi Krzyżowe w Wielkim Tygodniu: Letchworth - wtorek o godz.  18.30 a po nabożeństwie Msza św. oraz Stevenage - piątek, o godz. 17.30 a po nabożeństwie Liturgia Wielkiego Piątku. Gorzkie Żale śpiewamy w każdą sobotę i niedzielę 20 minut przed Mszą św.

3.   W każdą niedzielę Wielkiego Postu i w każdym ośrodku będzie można złożyć ofiarę jako jałmużnę Wielkopostną, która będzie przeznaczona na pomoc osobom w potrzebie.

4.   W każdy piątek (z wyjątkiem Wielkiego Piątku) przed Mszą św. w Stevenage - wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość osobistej, w ciszy przeżywanej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie - od godziny 17.45. W tym czasie okazja do spowiedzi św., Msza św. o godz. 18.30. Natomiast w sobotę wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 16.30 w Stevenage a o 17.00 Msza św. niedzielna. Zapraszamy, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu.

5.   W Niedzielę Palmową, 14 kwietnia, przed Mszą św. w Letchworth i Stevenage, dzieci z Polskiej Sobotniej Szkoły w Hitchin, jak co roku, będą sprzedawać własnoręcznie wykonane palemki. Cały dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na potrzeby Polskiej Szkoły Sobotniej w Hitchin. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do nabywania palemek.

6.   W Wielki Piątek, w Letchworth w czasie adoracji Krzyża składane ofiary przeznaczone są na Fundusz Ziemi Świętej. W Wielką Sobotę zaś na Liturgię przynosimy świece.

7.   Plan Mszy św. i nabożeństw na okres Wielkanocny znajduje się na ostatniej stronie biuletynu. Zachęcam, aby się z nim zapoznać.

8.   Przypominamy o możliwości uzyskiwania odpustów w okresie W. Postu i zachęcamy do praktyk, które je umożliwiają (np. udział w rekolekcjach, Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach lub półgodzinne czytanie opisu Męki Pańskiej). Warunkami zwykłymi są: (1) brak przywiązania do grzechu (nawet powszedniego); (2) stan łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna; (3) przyjęcie Komunii św.; (4) odmówienie modlitwy (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario") w intencjach Ojca Św. – uwaga, nie chodzi tu o modlitwę w intencji samego papieża, a raczej o polecenie tych spraw, za które papież modli się każdego dnia.

TRIDUUM PASCHALNE

Od Wielkiego Czwartku, który w tym roku przypada 14 kwietnia, Kościół rozpoczyna uroczyste obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego będzie wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W Wielki Czwartek liturgia uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Jezusa Eucharystii oraz kapłaństwa służebnego. Wielki Czwartek jest szczególnym świętem kapłanów. Wielki Piątek to dzień Krzyża. Po południu odprawiana jest niepowtarzalna wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej. Centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej jest adoracja Krzyża. Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień największej próby. Wielki Piątek i Wielka Sobota to jedyny czas w ciągu roku, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy św. Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święci ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Wigilia Paschalna kończy się Eucharystią i procesją rezurekcyjną. Ponieważ cud Zmartwychwstania jakby nie mieści się w jednym dniu, dlatego też Kościół obchodzi Oktawę Wielkiej Nocy - przez osiem dni bez przerwy wciąż powtarza się tę samą prawdę, że Chrystus Zmartwychwstał. Ostatnim dniem oktawy jest Biała Niedziela, nazywana obecnie także Niedzielą Miłosierdzia Bożego.