OGŁOSZENIA PARAFIALNE – V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – ROK C – 03.04.2022

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - ROK C – 03.04.2022

1.   W najbliższych tygodniach w liturgii Kościoła będziemy przeżywać: 02.04 - Rocznica śmierci św. Jana Pawła II (2005), 14.04 - Święto Chrztu Polski.

2.   Okazja do Wielkanocnej spowiedzi św. będzie dnia 05. kwietnia w Letchworth od godziny 19.00. Będzie dwóch dodatkowych księży. Serdecznie zapraszam do skorzystania z tej możliwości przygotowania się do Świąt. W związku z tym tego dnia nie będzie Drogi Krzyżowej. Msza św. o 18.30. Oprócz tego okazja do spowiedzi św. jest przed każdą Mszą św. a zwłaszcza w piątki podczas adoracji. Nie odkładajmy spowiedzi na ostatni mement. Proszę.

3.   Drogi Krzyżowe w Wielkim Poście: Stevenage - piątki, o godz. 18.30 a po nabożeństwie Msza św. oraz Letchworth - wtorki o godz.  18.30 a po nabożeństwie Msza św. Gorzkie Żale śpiewamy w każdą sobotę i niedzielę (w każdym ośrodku) 20 minut przed Mszą św.

4.   W każdą niedzielę Wielkiego Postu i w każdym ośrodku będzie można złożyć ofiarę jako jałmużnę Wielkopostną, która będzie przeznaczona na pomoc osobom w potrzebie.

5.   W każdy piątek przed Mszą św. w Stevenage - wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość osobistej, w ciszy przeżywanej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie - od godziny 17.45. W tym czasie okazja do spowiedzi św., Msza św. o godz. 18.30. Natomiast w sobotę wystawienie Najświętszego Sakramentu o godz. 16.30 w Stevenage a o 17.00 Msza św. niedzielna. Zapraszamy, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu.

6.   W Niedzielę Palmową, 14 kwietnia, przed Mszą św. w Letchworth i Stevenage, dzieci z Polskiej Sobotniej Szkoły w Hitchin, jak co roku, będą sprzedawać własnoręcznie wykonane palemki. Cały dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na potrzeby Polskiej Szkoły Sobotniej w Hitchin. Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do nabywania palemek.

7.   W Wielki Piątek, w Letchworth w czasie adoracji Krzyża składane ofiary przeznaczone są na Fundusz Ziemi Świętej. W Wielką Sobotę zaś na Liturgię przynosimy świece.

8.   Możliwość uzyskiwania odpustów w okresie W. Postu: zachęcamy do praktyk, które je umożliwiają (np. udział w rekolekcjach, Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach lub półgodzinne czytanie opisu Męki Pańskiej). Warunkami zwykłymi są: (1) brak przywiązania do grzechu (nawet powszedniego); (2) stan łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna; (3) przyjęcie Komunii św.; (4) odmówienie modlitwy (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario") w intencjach Ojca Św. – uwaga, nie chodzi tu o modlitwę w intencji samego papieża, a raczej o polecenie tych spraw, za które papież modli się każdego dnia; (5) wykonanie czynności związanej z odpustem.

9.   Wielki Post zaprasza nas do nawrócenia, do zmiany mentalności, tak aby życie miało swoją prawdę i piękno nie tyle w posiadaniu, ile w dawaniu, nie tyle w gromadzeniu, ile w sianiu dobra i dzieleniu się nim – napisał papież Franciszek w Orędziu na Wielki Post 2022. Papież zachęcił, aby w czasie tegorocznego Wielkiego Postu zastanowić się nad napomnieniem św. Pawła do Galatów: „W czynieniu dobra nie ustawajmy, bo gdy pora nadejdzie, będziemy zbierać plony, o ile w pracy nie ustaniemy. A zatem, dopóki mamy czas (chairós), czyńmy dobrze wszystkim” (Ga 6, 9-10). Papież zauważył, że „zbyt często nasze życie jest zdominowane przez chciwość i pychę, przez pragnienie posiadania, gromadzenia i konsumowania, jak to pokazuje głupiec z ewangelicznej przypowieści, który uważał swoje życie za bezpieczne i szczęśliwe, gdyż miał wielkie zbiory, jakie zgromadził w swoich spichlerzach (por. Łk 12, 16-21)”. „W tym czasie nawrócenia, znajdując oparcie w łasce Bożej i w komunii Kościoła, nie ustawajmy w sianiu dobra. Post przygotowuje glebę, modlitwa nawadnia, jałmużna użyźnia” – podkreślił Ojciec Święty.

10.  Plan Mszy św. i nabożeństw na okres Wielkanocny znajduje się na ostatniej stronie biuletynu. Zachęcam, aby się z nim zapoznać.