OGŁOSZENIA PARAFIALNE – IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU – ROK B – 14.03.2021

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - ROK B – 14.03.2021

1.   W najbliższych tygodniach w liturgii Kościoła będziemy przeżywać: 17.03 -  Św. Patryka, biskupa, wspomnienie, 18.03 - Św. Cyryla Jerozolimskiego, biskupa i doktora Kościoła, wspomnienie, 19.03 - św. Józefa Oblubieńca NMP, Uroczystość, 20.03 - św. Józefa Bilczewskiego, biskupa, 23.03 - św. Turybiusza z Mogroveja, biskupa, wspomnienie, 24.03 – św. Oskara Romero, biskupa i męczennika, 25.03 - Zwiastowanie Pańskie, uroczystość. Dzień Świętości Życia.

2.   Drogi Krzyżowe w Wielkim Poście: Stevenage - piątki, o godz. 18.30 a po nabożeństwie Msza św. oraz wtorki o godz.  18.30 a po nabożeństwie Msza św. Msza św. Gorzkie Żale zaś śpiewamy w Hatfield w niedzielę o godz. 17.40 oraz w St Albans w niedzielę o godz. 15.40.

3.   Katecheza dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. Stevenage - środy o godzinie 19.00 oraz w Hatfield - niedziele o godz. 19.00.

4.   W każdy piątek przed Mszą św. w Stevenage - wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość osobistej, w ciszy przeżywanej adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie - od godziny 17.45. Zapraszamy, zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu.

5.   Przypominamy o możliwości uzyskiwania odpustów w okresie W. Postu i zachęcamy do praktyk, które je umożliwiają (np. udział w rekolekcjach, Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach lub półgodzinne czytanie opisu Męki Pańskiej). Warunkami zwykłymi są: (1) brak przywiązania do grzechu (nawet powszedniego); (2) stan łaski uświęcającej lub spowiedź sakramentalna; (3) przyjęcie Komunii św.; (4) odmówienie modlitwy (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Mario") w intencjach Ojca Św. – uwaga, nie chodzi tu o modlitwę w intencji samego papieża, a raczej o polecenie tych spraw, za które papież modli się każdego dnia;

6.   Plan Mszy św. i nabożeństw na Wielkanoc 2021 można znaleźć na ostatniej stronie biuletynu. W tym roku nie będzie poświęcenia pokarmów wielkanocnych. Przed Świętami zostanie udostępniona modlitwa, którą będzie się można posłużyć przed wielkanocnym posiłkiem. Zwracam też uwagę na Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek oraz na Mszę św. w Poniedziałek Wielkanocny w Letchworth, która zostanie odprawiona o godz. 12.00

8 grudnia 2020 r. papież Franciszek ogłosił specjalny „Rok św. Józefa” z okazji 150. rocznicy ustanowienia Opiekuna Jezusa Patronem Kościoła powszechnego, który zakończy się 8 grudnia 2021 r. W liście apostolskim „Patris corde”, opublikowany z tej okazji, papież Franciszek określił św. Józefa m.in. tytułami „ukochany ojciec; ojciec czułości, w posłuszeństwie i w gościnności; ojciec twórczej odwagi”, nawiązując do dekretu bł. Piusa IX ogłaszającego św. Józefa patronem Kościoła powszechnego. Przy tej okazji papież Franciszek ujawnił swoje osobiste nabożeństwo ku czci Oblubieńca NMP, podkreślając, że od ponad czterdziestu lat, codziennie odmawia modlitwę do św. Józefa. Publikacji listu apostolskiego „Patris corde” towarzyszy Dekret Penitencjarii Apostolskiej łączący „Rok św. Józefa” ogłoszony przez Papieża z darem specjalnych odpustów. Szczególne wskazania dotyczą dni tradycyjnie poświęconych pamięci Oblubieńca Maryi, takich jak 19 marca i 1 maja, oraz osób chorych i starszych „w aktualnym kontekście zagrożenia zdrowia”.

Modlitwa z listu apostolskiego Patris corde

„Chwalebny patriarcho, święty Józefie, w którego mocy jest uczynienie możliwym tego, co niemożliwe, spiesz mi na pomoc w chwilach niepokoju i trudności. Weź pod swoją obronę sytuacje bardzo poważne i trudne, które ci powierzam, by miały szczęśliwe rozwiązanie. Mój ukochany Ojcze, w tobie pokładam całą ufność moją. Niech nie mówią, że przyzywałem ciebie na próżno, a skoro z Jezusem i Maryją możesz wszystko uczynić, ukaż mi, że twoja dobroć jest tak wielka jak twoja moc. Amen”.