OGŁOSZENIA PARAFIALNE – NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO – ROK A – 12.01.2020

OGŁOSZENIA PARAFIALNE – NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO - ROK A – 12.01.2020

1.   W najbliższych tygodniach w liturgii Kościoła będziemy przeżywać: 12.01 - Niedziela Chrztu Pańskiego, święto,  13.01 - św. Hilarego, biskupa i doktora Kościoła, 15.01 - św. Pawła, pustelnika, 17.01 - św. Antoniego, opata, wspomnienie, oraz Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim, 18.01 - rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, 19.01 św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa, wspomnienie, 20.01 - św. Fabiana, papieża i męczennika oraz św. Sebastiana, męczennika, 21.01 - św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy, wspomnienie, 22.01 - św. Wincentego, diakona i męczennika oraz św. Wincentego Pallottiego, prezbitera, wspomnienie, 24.01 - św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła, wspomnienie, 25.01 - Nawrócenie św. Pawła Apostoła, święto, 26.01 - św. biskupów Tymoteusza i Tytusa, wspomnienie.

2.   Od Nowego Roku, przez cały miesiąc styczeń nie będzie Mszy św. we wtoki w Letchworth oraz w piątki w Stevenage (wyjątek - 31.01 - ostatni piątek stycznia).

3.   Wracamy do katechez przygotowujących dzieci do I Komunii św. - 15.01, środa - Stevenage oraz 19.01, niedziela - Hatfield.

4.   31 stycznia, w piątek o godzinie 19.00 w Stevenage, odbędzie się spotkanie Rady Parafialnej. Serdecznie zapraszam wszystkich członków oraz tych, którzy chcieliby wnieść coś pod obrady…

5.   17.01 przeżywać będziemy Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim a 18.01 rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Pod hasłem „Życzliwi bądźmy” zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich (Dz 28,2), od 18 a 25 stycznia obchodzony będzie na całym świecie – także w Polsce – Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych wydarzeniach. Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych jest gościnna wymiana kaznodziejów. „Chrzest jest czymś, co chrześcijan jednoczy, jest wyrazem naszej wspólnej wiary w Chrystusa, w Trójcę Świętą i główne prawdy wiary oraz wzywa do głoszenia Ewangelii” – podkreślił ks. Pawłowski. - Ekumenizm pozostaje ciągle zadaniem, żebyśmy głębiej poznawali wiarę własnego Kościoła oraz wiarę innych Kościołów” – powiedział duchowny. Jego zdaniem niechęć do ekumenizmu wynika z braku znajomości wiary własnego Kościoła.

Jakie są dni świąteczne (święta nakazane) w Kościele katolickim?

Przede wszystkim - niedziela. W tym dniu jest czczona tajemnica paschalna, dlatego na podstawie tradycji apostolskiej powinien być obchodzony w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić (czyli w tych dniach katolik powinien uczestniczyć we Mszy świętej.):

  1. Uroczystość Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa (25 grudnia);
  2. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi (1 stycznia)
  3. Uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia)
  4. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało - święto ruchome    obchodzone w czwartek po uroczystości Najświętszej Trójcy
  5. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
  6. Uroczystość Wszystkich Świętych (1 listopada).                                                                                                                                                                                                Konferencja Episkopatu może, pa uzyskaniu aprobaty Stolicy Apostolskiej, niektóre z dni świątecznych nakazanych znieść lub przenieść na niedzielę.

Comments are closed.