OGŁOSZENIA PARAFIALNE – XXXII/XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA – ROK C – 06/13.11.2016

1.   W liturgii w najbliższym czasie wspominamy między innymi: 09.11 - Rocznica poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, święto, 10.11 - Św. Leona Wielkiego, papieża i doktora Kościoła wspomnienie, 11.11 - Narodowe Święto Niepodległości, Św. Marcina z Tours, biskupa, wspomnienie,  12.11 - Św. Jozafata, bpa i męczennika, wspomnienie, 15.11. - Św. Alberta Wielkiego, bpa i doktora Kościoła, wspomnienie, 16.11 - Rocznica poświęcenia rzymskich bazylik św. Piotra i św. Pawła, 17.11 - Św. Elżbiety Węgierskiej, wspomnienie, 18.11. - Bł. Karoliny Kózkówny, dziewicy i męczennicy, wspomnienie, 19.11. - Bł. Salomei, zakonnicy, wspomnienie.

2.   08.11.2016, we wtorek, po Mszy św. w Letchworth odbędzie się spotkanie Rady Parafialnej. Bardzo serdecznie wszystkich członków Rady zapraszam.

3.   Na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia (październik) zebraliśmy £ 294.00 a na Papieskie Dzieła Misyjne (październik) - £ 127.40. Serdeczne Bóg zapłać za wsparcie tych dzieł.

4.   SKŁADKI DODATKOWE: 20.11 – Instytut Polski Akcji Katolickiej, 04.12 – Pomoc Kościołowi na Wschodzie.

5.   11.11. 98 Rocznica Odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny. Pamiętajmy w tym dniu o modlitwie za Polskę i Polaków. Polska Szkoła Sobotnia w Hitchin gorąco zaprasza na Akademię z okazji Święta Niepodległości, która odbędzie się w niedzielę, 20.11.2016 r. w sali parafialnej w Letchworth po Mszy św. Będzie można skosztować smacznych wypieków popijając herbatką. Fanty na loterię mile widziane. Cały dochód przeznaczony zostanie na potrzeby szkoły. ZAPRASZAMY!

6.   W niedzielę 20.11 po Mszy św. w Hemel Hempstead (czyli około godz. 19.00) Teatr Katharsis z Dunstable zaprasza na poruszający spektakl pt. "Samotna Jesień". Nie zabraknie wspaniałej muzyki i dźwięków pianina. Wstęp wolny. Po spektaklu będzie można wesprzeć działalność Teatru dobrowolną ofiarą. ZAPRASZAMY!!!

7.   W nadchodzących dniach szczególnym aktem wiary i modlitwy będzie Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana a jego uroczysta proklamacja odbędzie się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, 19 listopada br. – w przeddzień uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Nazajutrz akt ten zostanie odmówiony we wszystkich świątyniach Kościoła katolickiego w Polsce. Pragniemy, żeby był on znaczącym krokiem w procesie przywracania Jezusowi należnego Mu miejsca w naszym życiu osobistym, zawodowym i społecznym. Dlatego zachęcamy do podjęcia trudu duchowego przygotowania do niego i realizacji płynących z niego zobowiązań. Odmawiajmy również w naszych domach „Modlitwę do Jezusa, naszego Króla i Pana”, którą dołączamy do tego listu.

Modlitwa do Jezusa naszego Króla i Pana

Jezu Chryste, Królu Wszechświata, Panie nasz i Boże, Odkupicielu rodzaju ludzkiego, nasz Zbawicielu! Ty, który mówiłeś, że Królestwo Twoje nie jest z tego świata, który wzywałeś nas do szukania Królestwa Bożego i nauczyłeś nas prosić w modlitwie do Ojca: „przyjdź Królestwo Twoje”, wejrzyj na nas stojących przed Twoim Majestatem. Wywyższamy Cię, oddajemy Ci cześć i uwielbienie. Pokornie poddajemy się Twemu Panowaniu i Twemu Prawu. Świadomi naszych win i zniewag zadanych Twemu Sercu przepraszamy za wszelkie nasze grzechy i zaniedbane dobro. Wyrażamy naszą skruchę i prosimy o zmiłowanie. Przyrzekamy zabiegać o pomnożenie Twojej Chwały, dziękować za nieskończone Miłosierdzie, które okazujesz z pokolenia na pokolenie, wiernością i posłuszeństwem odpowiadać na Twoją Miłość. Boski Królu naszych serc, niech Twój Święty Duch, wspiera nas w realizacji tych zobowiązań, chroni od zła i dokonuje naszego uświęcenia. Niech pomaga nam porządkować całe nasze życie i posłannictwo Kościoła. Króluj nam Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie, na większą chwałę Przenajświętszej Trójcy i dla zbawienia ludzi. Spraw, aby nasze rodziny, wioski, miasta i świat cały objęło Twe Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju, teraz i na wieki wieków Amen. (z Listu Episkopatu Polski. Cały List znajdziesz tutaj - http://episkopat.pl/list-pasterski-episkopatu-polski-w-sprawie-jubileuszowego-aktu-przyjecia-jezusa-za-krola-i-pana/

DAR I ŁASKA ODPUSTU

Nawiedzając z modlitwą kościół lub kaplicę w uroczystość Wszystkich Świętych oraz w Dniu Zadusznym, możemy pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust zupełny, czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Ponadto wypełniając określone warunki, możemy uzyskać odpust zupełny od 1 do 8 listopada za pobożne (czyli modlitewne) nawiedzenie cmentarza. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie. Warunki uzyskania odpustu zupełnego:

1.    Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2.    Być w stanie łaski uświęcającej.
3.    Wyzbyć się przywiązania do grzechu.
4.     Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5.     Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie: “Ojcze nasz”, “Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

Rozróżnia się odpust: zupełny i cząstkowy.

Odpust zupełny –  uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w całości.

Odpust cząstkowy – uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części, jest oznaczany bez określania dni lub lat. Kryterium miary tego odpustu stanowi wysiłek i gorliwość, z jaką ktoś wykonuje dzieło obdarzone odpustem cząstkowym.

Pismo św. mówi, że modlitwa za zmarłych jest modlitwą miłą Panu Bogu: „(...) święta i zbawienna jest myśl modlić się za umarłych, aby byli od grzechów uwolnieni” (2 Mch 12, 45)

Na pewno gdy nadejdzie dzień sądu, nie zapytają nas o to, cośmy czytali, lecz cośmy czynili, ani też o to, jak dobrze mówiliśmy, ale jak żyliśmy pobożnie.