Październik – modlitwa różańcowa

"Żywy Różaniec" jest wspólnotą osób, które modlą się codziennie na różańcu. Wspólnota ta odpowiada kształtowi samej modlitwy różańcowej, która polega na rozważaniu 20 tajemnic z życia Jezusa i Maryi przy jednoczesnym odmawianiu przy każdej tajemnicy jednego "Ojcze nasz" 10 "Zdrowaś Maryjo" i jednego "Chwała Ojcu". Każda "Żywa Róża" składa się z 20 osób, a każda z nich odmawia codziennie przynajmniej jedną tajemnicę różańca. Koniecznie jednak tę, która zostaje powierzona do rozważania i odmawiania raz w miesiącu, przy "zmianie tajemnic". Przy tej zmianie, co miesiąc, wszystkim członkom przydziela się nowe tajemnice do odmawiania, w taki jednak sposób, aby w jednej "Żywej Róży" były każdego dnia odmówione wszystkie tajemnice w sumie dwadzieścia. Tak więc, nawet, gdy poszczególni członkowie "Żywej Róży" odmawiają dziennie tylko jedną tajemnicę, to w całej Róży rozważany jest cały różaniec, czyli wszystkie części i tajemnice. Bardzo istotne jest również to, że wszyscy członkowie Róży modlą się w tej samej intencji, która jest również zmieniana co miesiąc.

Członkowie Żywego Różańca mogą dostąpić odpustu zupełnego, pod zwykłymi warunkami, osiem razy w roku, mianowicie: w dniu przyjęcia do Żywego Różańca, Narodzenia Pana Jezusa (25 XII), Ofiarowania Pańskiego (2 II), Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (25 III), Zmartwychwstania Pańskiego (zgodnie z kalendarzem liturgicznym), Wniebowzięcia Matki Bożej (15 VIII), w święto Królowej Różańca świętego (7 X) oraz Niepokalanego Poczęcia Maryi (8 XII).

Szczególnie w miesiącu październiku pamiętamy o odmawianiu modlitwy różańcowej. Każdy z nas odmawia w domu dziesiątki różańca, ale o ileż bardziej wartościowe jest wspólne odmawianie różańca. Właśnie w «róży», która gromadzi 20 osób – czyli tyle, ile jest tajemnic różańcowych.

Zachęcam serdecznie do przyłączenia się do parafialnej Wspólnoty Żywego Różańca, którą pragniemy założyć w każdym ośrodku naszej Parafii  i wspólnego odmawiania modlitwy różańcowej. Zgłoszenia przyjmuje ks. proboszcz.

mb-rozaniec